Co by měli dělat alergici, aby ochránili své plíce před koronavirem

Pylová sezóna je v plném proudu a s tím i spjaté alergie. Ty navíc také oslabují dýchací systém, čímž hrozí alergikům i horší průběh koronavirové nákazy.

Každé alergické onemocnění vzniká kvůli poruše imunitní regulace – schopnosti správně odpovědět na naprosto běžné podnět z vnějšího prostředí. Tato porucha se bohužel netýká jednoho orgánu v těle, alergický zanět může postupovat a rozvíjet se v celém těle.

Alergická rýma postihuje horní dýchací cesty, které jsou ale úzce spjaté s dolními dýchacími cestami, tedy i s plícemi. Vdechnutím alergenu, tedy pylu nosem nejprve pocítíme svědění v nose, vodnatou rýmu, svědění či pálení očí. V těle pak následně vzniknou drobné záněty, které mohou oslabit ochrannou bariéru organismu. Viry a bakterie a další organismy se pak snáze dostávají do organismu.

Velmi důležité je tedy udělat vše pro minimalizaci zánětlivých procesů v těle, včetně zahlenění, aby se tělo dokázalo lépe vypořádat i s dalším možným onemocněním, včetně onemocnění COVID-19.

Podle pediatra a odborníka na alergie a astma Matta Doughertyho by měli lidé dodržovat všechna opatření svého alergologa, včetně pravidelného užívání léků. Podle něj se jedině tak minimalizují záněty ve svém těle a zároveň se udrží plíce v té nejlepší možné kondici.

Jak postupovat při pylové alergii?

Pokud trpíte pylovými alergiemi, pak začněte používat antihistaminika hned, bez ohledu na to, zda se již u vás alergie projevila. Čím dříve začnete brát antihistaminika a nosní steroidy, tím lépe zvládnete následně projevy alergií. Zároveň se snažte odhalit všechny spouštěče alergií a vyhýbejte se jim.

Příznaky alergie

Příznaky alergie jsou nejčastěji zarudnutí, pálení a slzení očí, vodnatá rýma, kýchání a únava. Další příznaky jako kašel a dušnost se mohou objevit, pokud jedinec alergii neřeší. Tyto příznaky se pak následně mohou rozvinout v astma. Alergie se může objevit kdykoliv v průběhu života. S věkem klesá funkce imunitního systému a ten se stává citlivějším.

Pokud si nejste jístí, zda se jedná ve vašem případě o alergii, zapisujte si několik dní po sobě všechny příznaky a vše pak zkonzultujte po telefonu s alergologem. Některé reakce organismu jako rýma a kašel mohou být příznakem i nachlazení, chřipky či COVID-19, nicméně u většiny těchto onemocnění vše odezní do deseti dní od začátku onemocnění. U alergie však potíže mohou přetrvávat po celou sezónu.

Vhodná opatření pro alergiky

Větrejte v noci. Ve vzduchu totiž léta mnohem méně alergenů než přes den. Brzy ráno však zase nezapomeňte okno zavřít.

Jezte zelené potraviny, abyste povzbudili svůj imunitní systém. Užívejte stravu bohatou na vitamíny a zařaďte do jídelníčku i zelené superpotraviny jako napříkad zelený ječmen, sladkovodní řasu chlorelu a sladkovodní sinici spirulinu. Tyto tři potraviny obsahují látky, které umí blahodárně působit na naše zdraví – posilují imunitu, detoxikují organismus, odbourávají stres, napomáhají zlepšit ostrost vidění atd.

Dopřejte si osvěžení. Pokud se po ránu osprchujete studenou vodou, zásasně tím potlačíte produkci histaminu, který způsobuje alergii v těle. Zároveň se díky tomu otužujete a posilujete svou imunitu. Díky tomu se vám budou vyhýbat respirační onemocnění jako rýma nebo nachlazení.

Ulevit vám také může inhalace. Ta umožňuje využití léčebného efektu jen v dýchacích cestách, tedy přesně tam, kde je to třeba. Ideální je inhalovat večer před spaním, protože na inhalaci je potřeba klid.

Detoxikujte játra. Vznik alergií se často připisuje zaneseným játrům jedovatými látkami, které do sebe dostáváme potravou i z okolí. Čas od času bychom se tak měli zaměřit i na jejich pročištění. Nejlepší je udělat si čaj z bylin jako ostropestřec mariánský nebo měsíček lékařský. Bylinky je však třeba užívat pravidelně a dlouhodobě.

Zdroj: novinky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *