Epidemii máme pod kontrolou, řekl Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu oznámil, že Česko má epidemii stále pod kontrolou a zabránilo se nekontrolovatelnému šíření. Podle statistika Ladislava Duška množství nakažených klesá, nemocnice se mohou věnovat i jiným pacientům.

Lékaři řeší jen virus, ostatní nemoci jdou stranou

Vojtěch podotkl, že se musí počkat na vyhodnocení situace z Velikonoc, a to minimálně s odstupem dvou týdnů. Je to hlavně kvůli tomu, že lidé přes svátky nedodržovali tolik zavedená opatření.

„V současnosti to ale vypadá, že máme pandemii pod kontrolou,“ řekl Vojtěch.

Pro Vojtěcha není absolutní počet nakažených jediným indikátorem

Podle ministra zdravotnictví je zlepšení situace vidět hlavně v nemocnicích, což je zásadní. V nemocnicích je stále stejný počet pacientů, ovšem nijak výrazně nenarůstají. Dodal, že je to znak, že se situace zvládá dobře. Díky tomu se nemocnice budou moci pomalu a opatrně vracet ke svým provozům, aby se zdravotní systém mohl postarat také o jiné pacienty. Pokud by však rostl počet hospitalizovaných pacientů, muselo by se opět zatáhnout za pomyslnou brzdu. Fungování nemocnic je pro ministerstvo zdravotnictví zcela klíčové.

„Výrazně roste počet vyléčených, v řádech desítek až stovek.“

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek navíc ubezpečil, že k žádnému nekontrolovatelnému šíření nedocházelo před Velikonocemi ani během nich. V souvislosti s projevy onemocnění, se však projevy velikonočních dnů ukážou během následujících čtrnácti dní, do týdne nejdříve. Přes obrovské ekonomické dopady můžeme podle něj být pyšní na to, že se zastavilo nekontrolovatelné šíření.

Jsme na tom lépe než v zahraničí

Během pondělí bylo diagnostikováno pouze 82 nových pacientů ve zhruba šesti tisících testech. Podle Duška je na tom Česko ve srovnání s jiným státy v oblasti mortality lépe, což je pozitivní. Je navíc přesvědčen, že většina úmrtí byla v souvisloti s dalšími nemocemi a COVID-19 smrt spíše urychlil. Vysvětlil také, proč jsou odborníci s vývojem epidemie V ČR spokojení. Důvody jsou podle něj hned dva. Prvním z nich je, že podle údajů nestoupá počet nakažených v rizikových skupinách a druhým, že nakažení nemíří příliš do nemocnic.

V kategorii lidí starších 65 let je v Čeku zhruba 20 procent pacientů. Pro srovnání, v Itálii je to až 50 procent a v Rakousku 25 procent. V kategorii seniorů nad 75 let je pak poměr nakažených u nás 10 procent. Zhruba 13 – 14 procent pacientů pak musí vyhledat lékařskou péči. Z celkového počtu pacientů je pak hospitalizovaných maximálně 30 procent.

Harmonogram otevírání provozoven

Dušek odhadl, že koncem dubna by mělo být diagnostikovaných zhruba 11 tisíc případů nákazy. V následujících týdnech navíc neočekává nějakou eskalaci nákazy. Předpovědi se podle něj zatím vždy potvrdily. Nemocnice mají nyní na 2200 volných lůžek, nejhorší dubnový scénář by si jich vyžádal 800.

Zdroj: novinky.cz; idnes.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *