Havlíček: v květnu by se mohlo otevřít všechno

Po úterním jednání by vláda měla zveřejnit scénáře uvolňování restrikcí pro obchody a služby. V neděli to tak uvedl ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. Podle něj se počítá se třemi vlnami uvolňování.

V prvních týdnech května by mohlo být otevřeno téměř vše, ovšem s ohledem na vývoj šíření koronaviru. Podnikatelé by se měli o otevření dozvědět s dvou až třídenním předstihem. Dodal, že dohled na dodržováním hygienických a bezpečnostních pravidel bude tvrdý a jejich porušení bude sankciováno.

Restrikcemi se vláda snaží epidemii brzdit. Podnikatelé si však stěžují, že jim stále chybí harmonogram uvolňování. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu podnikatelům chybí jasný a postupný scénář. Zkrátka každý chce vědět, na čem bude. Svaz vyzval vládu, aby s ním konzultovala zejména technické záležitosti související s možností otevřít obchody. Firmy také musí mít čas, aby se na obnovení chodu připravily.

Většina obchodů je kvůli vládním opatřením z důvodu zamezení šíření koronaviru zavřena od 14. března. Výjimkou jsou například potraviny, lékárny, drogerie, optiky, trafiky, zverimexy, zahradnictví, květinářství, galanterie, od minulého čtvrtka také prodejny jízdních kol, hobbymarket a zámečnictví.

Podpora ekonomiky

Havlíček také uvedl, že vláda nebude řešit ekonomickou situaci zvýšení daní. Podle něj však bude nutné restrukturalizovat rozpočet státní správy. Přímá podpora podnikům bude činit 100 miliard korun, nepřímá podpora formou záruk 900 miliard korun. Havlíček chce podpořit ekonomiku investice, dostat přes záruky do ekonomiky další zdroje. Stát také letos zvýší rozpočet na investice do dopravní infrastruktury o 6,5 miliardy na celkových 113 miliard korun. V rozpočtu však bude třeba i škrtat, o tom podle něj není pochyb. Slevy na jízdném pro důchodce a studenty, které činí asi 6,5 miliardy korun, se ale podle něj rušit nebudou. „Jsou totiž formou podpory sociálně slabým,“ řekl ministr.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar uvedl, že s vládou navíc jedná o prodloužení programu Antivirus, tedy kurzarbeitu, ze současných dvou měsíců na šest. Jednat se má i o kompenzaci pro pronajímatele a nájemce, který mají tříměsíční odklad splátek. Podle Babiše se řeší výše podílu státu na příspěvku pro pronajímatele a nájemce. Uvedl také, že ministryně financí Alena Schillerová přijde s návrhem, který zjednoduší ručení státu za úvěry podnikatelům u komerčních bank.

Zdroj: novinky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *