Kloktací PCR Test na COVID-19 se stejnou účinností jako výtěr

Kloktací PCR Test na COVID-19 se stejnou účinností jako výtěr

Čeští vědci přišli s novou metodou samoodběru, který lidem umožní otestování metodou PCR z pohodlí metoda, a navíc bez nutnosti nepříjemného výtěru z nosohltanu. Kloktací Gargtest je navíc stejně účinný, splňuje všechny potřebné standardy a díky certifikaci je uznáván napříč Evropskou unií.

Nevýhodou současného modelu testování je kromě zavedení odběrové tyčinky hluboko do nosu i nutnost navštívit odběrové místo, kde testovaný zbytečně čelí vyššímu riziku nákazy.

Díky kloktacímu testu Gargtest se lidé mohou nechat otestovat z pohodlí domova bez nutnosti návštěvy lékaře nebo odběrového místa. Samoodběrovou sadu doveze kurýr, který na místě počká a pak se následně postará i o doručení vzorku do laboratoře, z níž testovanému do 24 hodin dorazí výsledek.

Jak probíhá test?

Stačí, aby si člověk nalil obyčejnou pitnou vodu do odměrky, která je součástí balení, a po dobu 20 až 30 sekund si vykloktá dutinu ústní a hltan.

Obsah odměrky pak vyprázdní z úst do odběrové zkumavky a odevzdá ji kurýrovi, který ji přivezl. Řidič logistické služby DoDo vzorky následně sveze do testovací laboratoře.

Stejná účinnost

Pohodlnost tohoto testu se nijak neodráží v účinnosti testu. Vzorek je zpracován a analyzován v laboratoři klasickou PCR metodou, jež se využívá i u výtěru z nosohltanu.

„Spolehlivost kloktacích odběrů je srovnatelná s výtěrem přes tyčinku. Srovnávací studie ukázala, že rozdíl mezi oběma způsoby odběru je asi 3 až 3,5 procenta v citlivosti, což je statisticky nevýznamné číslo,“ upřesňuje Marián Hajdúch, šéf projektu a ředitel olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny.

Antigenní test COVID-19 – výtěr ze slin – s výsledkem do 15 minut. HYGISUN Rapid COVID-19 Antigen Test je rychlý, imunochromatografický test na bázi koloidního zlata pro kvalitativní stanovení antigenu Nucleocapsid Proteinu (tzv. N-proteinu) viru SARS-CoV-2 ze slin nebo sputa, který slouží jako rychlá a efektivní diagnostika infekce COVID-19.Test byl přidán do seznamu antigenních testů, které dostaly výjimku MZČR pro samotestování.

Stejný princip

Princip detekce viru je navíc podle Hajdúcha stejný. Při kloktání se zakloněnou hlavou se totiž voda dostane na zadní stranu hltanu, tedy do míst infekce, kam míří i štěteček při stěru z nosohltanu.

V první fázi jsou tyto testy dostupné v Praze. O distribuci, testování i vystavení certifikátu pro vycestování stará firma Chromozoom.cz, přičemž logistiku zajišťuje kurýrní společnost DoDo.

Kloktací testy by se ale postupně měly dostat do zbytku republiky a také na další distribuční místa. Autoři projektu chtějí Gargtest nabídnout na odběrových místech a usilují také o jeho dostupnost u praktických lékařů. Kloktací test je pak připravený i na distribuci prostřednictvím lékáren.

Tento test vyvinuli vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společností AUMED a.s. a IntellMed, s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *