Koronavirus a školy

Opatření ve školách

Ministr školství Robert Plaga ve středu potvrdil, že od 11. května se budou moci studenti středního vzdělávání vrátit do škol a dokončit ji tak, aby mohli složit maturitní zkoušku. Za hlavní opatření označil návrat dětí prvního stupně do škol 25. května. Bude však dobrovolné a pokud se tak stane, rodiče přijdou o ošetřovné.

Ministr školství uvedl, že výuka pro děti prvního stupně bude probíhat v rámci školní skupiny do maximálního počtu 15 dětí. Školní skupina bude fungovat nejen dopoledne, ale i odpoledne a překlopí se v něco jako školní družinu. Do školy také bude moct jít ten, kdo bude mít zájem. Jde hlavně o pomoc pro rodiče, kteří potřebují řešit ekonomickou situaci.

Druhý stupeň už do konce tohoto školního roku nepůjde do školy vůbec, vzdálená výuka bude až do 30. června. Pokud však bude situace příznivá, mohly by podle Plagy děti chodit na vybrané vzdělávací aktivity již během června. Toto tvrzení je však podle jeho slov předčasné a bude se ještě řešit.

Děti navíc nebudou muset nosit roušku, pokud bude dodržen rozestup mezi dětmi, tzn. že budou sedět po jednom. Co se týká jídelen, bude nutné dodržovat přísná epidemiologická pravidla. Pokud to nebude možné, bude třeba zařídit jinou formu stravování.

Podle Plagy budou ve školách povinně dostupné ochranné prostředky i dezinfekce. Podotkl, že neočekává, že by stát měl nakupovat ochranné pomůcky, protože není zřizovatelem, ale měl by školám zajistit možnost nakoupení.

Ministr řekl, že přijímací zkoušky jsou z epidemiologického pohledu výrazné riziko. Jednotné přijímací zkoušky jsou proto zařazené až na konec, tedy až v červnu. Co se týče vysokých škol, je podle něj potřeba dodělat rigorózní a státní zkoušky tak, že se dodží epidemiologické hledisko maximálně pěti lidí.

Děti ve skupinách

Podle koordinátora epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislava Maďara je představa taková, že se budou muset děti držet pohromadě ve skupinách. Rodiče budou muset podepsat prohlášení, že v rodině není nikdo rizikový a že děti nejsou rizikem pro kolektiv. Jde o chronické nemoci nebo i věk domácnosti, tzn. zda tam nejsou senioři. Ve školní skupině se pak budou řešit úkoly, které se řeší doma a žádné domácí úkoly by nebyly.

Nošení roušek

Ohledně nošení roušek Maďar tvrdí, že pokud bude dodržen rozestup mezi dětmi, mohou si děti roušku sundat. Nasadit by si ji měly opět během skupinových aktivit. Dojde také k omezení provozu na chodbách a roušky se budou muset nosit ve spollečných prostorách. Podle Maďara stačí, když děti budou mít klasické látkové roušky. Budou tak stačit dvě na den, protože je nebudou muset nosit pořád. Současně s tím bude třeba zajistit stojany s dezinfekcí. Pravidelná dezinfekce škol je otázkou domluvy a koordinace ze strany ředitelů a není to takový problém.

Maďar také podotkl, že je důležité, aby se děti stýkaly například v šatnách jen minimálně. Faktorů je mnoho, a nelze je proto udělat plošně pro velké školy a menší venické školy. K tomu jsou ředitelé, kteří na základě manuálu vyhodnotí, jestli jsou schopni daná opatření splnit.

Na umělecké školy se bude smět ze začátku individuálně, maximálně s účastí do pěti studentů. Maďar dodal, že se toto ještě bude řešit podle vyhodnocení epidemiologické situace za zhruba dva týdny.

Česká školní inspekce na základě šetření potvrdila, že ve vzdálené výuce je vhodné soustředit se na profilové předměty. Apel ministerstva školství byl tedy na místě, protože spousta učitelů posílala nadměrné množství úkolů.

Podle Plagy je třeba si uvědomit, jaké má dítě zázemí – výbavu, počítač, jak jsou na tom rodiče, zda mají homeoffie, nebo chodí do práce a další. Rovněž zdůraznil to, že známky nejsou primární. Pokud bude dále situace příznivá, lze uvažovat o vyrovnávacích kurzech nebo letních kempech během velkých prázdnin. Podle Maďara však není jisté, zda tomu budou okolnosti nakloněny alespoň v srpnu.

Zdroj: novinky.cz; idnes.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *