Ministr Petříček zahájil on-line poradu českých velvyslanců a generálních konzulů

Ministr zahraničí Tomáš Petříček v úterý 12. ledna 2021 zahájil on-line pracovní poradu vedoucích zastupitelských úřadů České republiky. Videokonference se zúčastnilo na 120 velvyslankyň, velvyslanců, generálních konzulek a konzulů. Šéf české diplomacie v úvodním projevu ocenil zejména pomoc zastupitelských úřadů českým občanům během pandemie. Jako čestný host vystoupil v úvodu porady, která se kvůli protiepidemickým opatřením konala on-line, se svým projevem také kanadský ministr zahraničí François-Philippe Champagne.

Antigenní test COVID-19 – výtěr ze slin – s výsledkem do 15 minut. HYGISUN Rapid COVID-19 Antigen Test je rychlý, imunochromatografický test na bázi koloidního zlata pro kvalitativní stanovení antigenu Nucleocapsid Proteinu (tzv. N-proteinu) viru SARS-CoV-2 ze slin nebo sputa, který slouží jako rychlá a efektivní diagnostika infekce COVID-19.Test byl přidán do seznamu antigenních testů, které dostaly výjimku MZČR pro samotestování.

Ministr Petříček označil Česko za sebevědomý a „dospělý“ členský stát Evropské unie, který vidí příležitost pro své aktivní zapojení v Plánu obnovy EU nebo budování vnějších vztahů Unie.

Pokud budeme moci, budeme spolupracovat, kde to půjde. Je to náš příspěvek k mezinárodní stabilitě, prosperitě a bezpečnosti. Příkladem může být aktivní podpora evropské integrace zemí Západního Balkánu, které musí jasně vidět, že na západě – v EU – mají spolehlivé partnery. Nebo třeba naše civilní i vojenské působení v subsaharské Africe po boku našich spojenců, kde je třeba přispívat ke stabilitě a předcházet tak mimo jiné dalším migračním vlnám,“ uvedl Petříček a doplnil, že hlavními výzvami nejbližší doby budou obnova ekonomik po krizi a předsednictví Česka v EU za dva roky.

Kanadský ministr zahraničí François-Philippe Champagne podtrhl ve svém projevu tradičně blízké vztahy mezi Českem a Kanadou i zájem na pokračujícím rozvoji transatlantického spojenectví.

Kvůli preventivním epidemiologickým opatřením musela být porada vedoucích zastupitelských úřadů, která probíhá obvykle na konci léta, v loňském roce několikrát odložena. Nakonec se MZV rozhodlo uspořádat je alespoň videokonferenčně. V průběhu následujících dní se uskuteční navazující porady v rámci jednotlivých světových regionů.

V obvyklé podobě a za účasti ústavních činitelů ČR by se všichni vedoucí zastupitelských úřadů měli setkat v Černínském paláci opět na přelomu srpna a září letošního roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *