Prymula: Není ještě lék, ani vakcína

Prymula: Není ještě lék, ani vakcína

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula řekl, že pozitivní zprávou rozhodně není to, že zatím není žádný efektivní lék ani vakcína proti koronaviru. Podle něj je proto nutné se nadále spoléhat na opatření, která Česká republika přijala.

Prymula zdůraznil, že v souvislosti s tím, že neexistuje žádný efektivní lék ani vakcína, musíme spoléhat na protiepidemická opatření. Podle něj je také nutné nastavit chytrou karantén, která s uvolňováním opatřením souvisí. Lidé se hlavně musí řídit třemi základními pravidly – odstup mezi lidmi, nošení roušky a dodržování hygieny.

Chytrá karanténa se již začíná rozbíhat, její start Prymula plánuje na 1. května. Do celého procesu se také zapojuje armáda. Podle vzpomínkových map se lidé postupně otestují. Lidé propouštění z karantény se navíc budou podrobovat rychlotestům, které budou zjišťovat, zda se u nich vytvořily protilátky.

Jak funguje chytrá karanténa

Komplikaci podle Prymuly způsobují tzv. bezpříznakoví nosiči. Stále se ještě vedou spekulace o tom, zda-li jsou stejně infekční jako ti, kteří mají příznaky. Ti s příznaky jsou přitom infekční masivně, ale podle něj by to u těch bezpříznakových tak být nemuselo.

Prymula také hovořil o tom, co se o chování nového koronaviru dosud ví. Pacienti vykazují virus poměrně dlouho a co se týče imunitní odpovědi, to se zatím dá s těžkostí říci, jelikož jde ve dvou vlnách. Pacient tak může být propuštěn po dvou negativních testech, ale po delší době začne virus znovu detekovat.

Řada neznámých se také objevuje ohledně imunity. U některých případů jsou totiž protilátky téměř nulové a pak opět dochází k jejich nárůstu. Jak dlouho je tedy člověk po prodělání nemoci imunní, a zda má dostat protilátek, se prozatím neví. Některé zdroje hovoří o dvou letech, zatím je to však ještě předmětem zkoumání. Prymula však dodává, že tomu nebude jako u spalniček, u kterých je imunita až celoživotní.

Zdroj: novinky.cz; idnes.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *