Sbírka na podporu testování v domovech pro seniory

Organizace ŽIVOT 90 se rozhodla podpořit testování klientů a personálu v domovech pro seniory. K tomuto účelu založila sbírku “Přispějte na testy pro domovy seniorů”.

Aktuální situace v pobytových zařízeních pro seniory je vážná. Statistiky ukazují, že úmrtnost starých lidí v souvislosti s nákazou koroanviru je mnohem vyšší než u jiných věkových skupin. Podle údajů Světové zdravotnické organizace je smrtnost na tento virus u populace do 50 let 3,4 procenta, u lidí nad 80 let to může být přitom až 15 procent. Problémem není hlavně věk, ale skutečnost, že starší lidé častěji trpí jinými chorobami než mladší ročníky. Infekce virem pak může být příliš velkou zátěží pro organismus vedoucí k těžšímu průběhu nemoci, případně k smrti.

Příslušné orgány vydávají metodické pokyny či doporučení, bohužel však chybí možnost testování. Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o testování zaměstnanců těchto zařízení, a to v periodě 14ti dnů a za pomoci tzv. rychlotestů, jejichž spolehlivost je problematická. Další otázkou zůstává, jak a zda lze v pobytových zařízeních pro seniory uvést v život karanténní opatření, když není možné své klienty, ani zaměstnance nechat otestovat.

Výkonný ředitel ŽIVOT90 říká, že se už nedokáže dívat na nečinnost a čekat, až se z domovů pro naše blízké, z domovů pro seniory stanou nekontrolovatelná ohniska pandemie. Upozorňuje, že by tak mohly následovat scénáře z Itálie a Španělska.

Sbírka, která je určená na testování klientů a zaměstnanců pobytových služeb pro seniory, běží od středy 1. dubna 2020 na https://www.donio.cz/TestyProSeniory. 

Vybranou částku budeme rozdělovat tímto způsobem:

1. Pobytová zařízení, jež mají zájem o testování a budou se společně se seniory izolovat. U takových zařízení je totiž nezbytné, aby se všichni klienti i zaměstnanci nechali předtím otestovat.

2. Zařízení, ve kterých se prokáže nákaza u některého z klientů nebo zaměstnanců. V současné době se totiž ani v těchto případech nepřistupuje k plošnému testování.

3. Pořadí testovaných zařízení bude určeno na základě jejich právní formy takto:
A) Nestátní neziskové organizace
B) Příspěvkové organizace
C) Soukromá zařízení

Zdroj: ŽIVOT90

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *