Ústřední krizový štáb řeší situaci v krematoriích a koordinuje plán očkování s kraji

Pracovní skupina Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) zpracuje do pátku statistiku vytíženosti krematorií v jednotlivých krajích včetně návrhu řešení. Impulsem je komplikovaná situace v Moravskoslezském kraji. 

Dnes, ve středu 6. ledna 2021, jednal pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ÚKŠ. Zabýval se především současnou situací, přípravou očkování proti covidu-19 a přeplněností krematorií. „Do pátku zpracujeme statistiky vytíženosti krematorií ve všech krajích. Kapacita je překročena v Moravskoslezském kraji, ale i v dalších krajích se blíží maximu. Proto přijdeme s návrhem řešení, aby se těla např. vyvážela i mimo kraj,“ uvedl Jan Hamáček. V tuto chvíli se chystá převoz prvních 50 těl z Moravskoslezského kraje do Hustopečí. Problematika je v gesci Ministerstva pro místní rozvoj, nicméně vyřešení situace bude koordinovat pracovní skupina Ústředního krizového štábu pod vedením Hasičského záchranného sboru a ve spolupráci s Asociací pohřebních služeb.

Antigenní test COVID-19 – výtěr ze slin – s výsledkem do 15 minut. HYGISUN Rapid COVID-19 Antigen Test je rychlý, imunochromatografický test na bázi koloidního zlata pro kvalitativní stanovení antigenu Nucleocapsid Proteinu (tzv. N-proteinu) viru SARS-CoV-2 ze slin nebo sputa, který slouží jako rychlá a efektivní diagnostika infekce COVID-19.Test byl přidán do seznamu antigenních testů, které dostaly výjimku MZČR pro samotestování.

ÚKŠ stále zajišťuje komunikaci s kraji při přípravě vakcinační strategie, v jejímž rámci už proběhlo několik videokonferencí s hejtmany. V tuto chvíli probíhá finální fáze připomínkování všech dokumentů k očkování, které vypracovalo Ministerstvo zdravotnictví. Vypořádávání by mělo začít v pátek. „Děkuji všem, kteří dodržují opatření. Všichni jsme unavení a naštvaní, ale návrat do normálu ještě bohužel nejde. Dokud nebudeme proočkovaní, jiná možnost než omezení kontaktů a dodržování opatření není,“ doplnil ministr vnitra.

Ministerstvo vnitra chce, aby v první fázi očkování přišla řada na 1100 členů resortu, tedy hlavně na policisty, hasiče a zdravotníky Ministerstva vnitra včetně policistů a hasičů, kteří se podílejí na testování a trasování kontaktů. Ostatní policisté a hasiči přijdou na řadu ve druhé vlně očkování.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *