Vyhráno ještě nemáme, varuje Hamáček

Po úterním jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že optimismus a krásné počasí vedly k tomu, že disciplína českých občanů v rámci opatření proti koronaviru polevila. Prohlásil také, že díky otevření hobbymarketů lidé zůstali doma na svých zahrádkách a nešli do parků.

Během víkendů lidé v rámci opatření polevili, ovšem podle Hamáčka zatím bitva vyhrána není. „To, že máme čísla tak dobrá, jaká je máme, tak je výsledkem toho, že opatření většina obyvatel dodržovala,“ upozornil rovněž ministr. Odhadl, že je pravděpodobné, že se velikonoční svátky odrazí na růstu počtu nakažených.

Předčasnou euforii bych trochu brzdil, říká Hamáček

O prodlouženém víkendu provedla policie 53 500 kontrol a řešila dohromady přes 3 700 přestupků. Tento počet nijak nevybočuje ze standardů, ovšem podle policejního prezidenta Jana Švejdara jich bylo o 100 procent více. Při dopravních nehodách zemřeli tři lidé a 205 osob bylo zraněno. Police zaznamenala 52 řidičů pod vlivem alkoholu. Oproti dřívějším Velikonocím se však výrazně snížil počet dopravních nehod. V pondělí policisté evidovali asi 100 dopravních nehod, v loňském roce to bylo zhruba 250.

Hamáček také řešil otevření hobbymarketů. On sám byl proti otevření, ale souhlasil s tím při zvážení dalších rizik. Otevření tak bylo podle něj přijatelnou cenou za to, že lidé zůstali doma na svých zahrádkách a nešli do parků. Otevřené hobbymarkety, zahradnictví a stavebniny vzali Češi přes svátky útokem.

„To, že čísla po Velikonocích budou horší, všichni víme. Čtyři dny krásného počasí jsou rizikový faktor,“ prohlásil v úterý Hamáček. Vláda i epidemiologové tak očekávají nárůst počtu nakažených, který by se měl projevit nejdříve za týden.

Od úterý smí také lidé v nezbytných a odůvodněných případech cestovat do zahraničí. Jedná se například o návštěvu rodiny, lékaře, či cestu za prací. Pokud však vycestují na dobu delší než 24 hodin, budou muset po návratu do čtrnáctidenní karantény.

Lidé by měli používat selský rozum

Podle Hamáčka by lidé procházející se po parku nebo cyklisté měli především používat selský rozum. Podle něje není možné vše neustále měnit a na vše psát nařízení, a aby policisté museli běhat s pásmem po lese. Reagoval tak na nejasnosti v nošení roušek pro cyklisty a doporučení, aby lidé dodržovali předepisovaný odstup dva metry.

Jako šéf krizového štábu zatím není pro další zmírňování opatření. O těch vláda bude hovořit v úterý odpoledne. Po jednání by tak měla představit plán na rozvolňování opatření, který by měl proběhnout nejméně ve třech vlnách.

V květnu by se mohlo otevřít všechno, tvrdí Havlíček

S velkou pravděpodobností se do konce června neotevřou školy pro všechny žáky. Během velikonočních svátků to oznámili nezávisle na sobě jak pražská hygienička Jarmila Rážová, tak i náměstek zdravotnictví a šéf týmu COVID-19 Roman Prymula. „Já při svém rozhodování budu dbát názorů odborníků,“ řekl Hamáček. Podle něj je otázkou další debaty, jak pomoci rodinám, které budou muset s dětmi být doma, pokud by se školy neotevřely do konce školního roku.

Zdroj: novinky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *